logo mix

Rab Danas

Nezavisni internetski portal otoka Raba

OLUJIC 1400X179

 

Srijeda, 20 Siječanj 2021 17:20

Rapski vatrogasci | Hvala onima koji su nam pomogli da pomognemo drugima - Posuđene štemalice traže svoje vlasnike!

Autor:
Ocijeni sadržaj
(2 glasa/-ova)

Do 10. siječnja u Petrinji su humanitarno djelovala 23 člana rapskog Dobrovoljnog vatrogasnog društva. Ovu smo informaciju dobili u prostoriji rapskog DVD-a tijekom susreta s nekolicinom članova društva, predvođenih predsjednikom DVD-a Tomislavom Presečkim i zapovjednikom DVD-a Rab i Vatrogasne zajednice otoka Raba Milivojem Ličinom. Svi su oni ponosni na činjenicu da su dali svoj doprinos u pomaganju žiteljima potresom opustošene Petrinje.

 

 

Samo smo, poput svih drugih interventnih službi, radili svoj posao, a na nama je da se zahvalimo svima onima koji su nam pomogli da mi možemo pomoći drugima.

Već koji sat nakon potresa, put Banovine, ne znajući još za ogromne rušilačke razmjere ove prirodne katastrofe, krenulo je petoro članova DVD-a Rab u sastavu Županijske intervencijske vatrogasne postrojbe.

- „Svega pola sata nakon potresa javljeno nam je da se spremimo. Postrojbe VZ PGŽ prve su krenule na potresom pogođeno područje“, rekao nam Milivoj Ličina i dodao: „Već na autoputu, negdje kod Bosiljeva, vidjeli smo da prema Zagrebu idu gotovo isključivo vatrogasna vozila, te da se u smjeru mora stvara kolona. Na putu od Zagreba prema Sisku naišli smo na ogromne čepove i kolone u oba pravca, a kako smo na toj dionici susreli 50-ak vozila Hitne medicinske pomoći, koja su se pod rotacijskim svijetlima i/ili sirenama kretala u pravcu kako Zagreba tako i Siska, dalo se naslutiti da je potresom pogođeno šire područje i veći broj stanovnika. Negdje kod Zagreba dobili smo informaciju da naša županija za nama šalje još dodatnih snaga (Cres, Jelenje, dio Rijeke), ali i komunikacijsko vozilo za uspostavu veza na području Petrinje jer je telekominikacijski sustav bio u kolapsu.“

 

 

Već te iste noći, stigavši među prvima u Petrinju, rapski su se vatrogasci najprije uključili u pretragu objekata s ciljem spašavanja stradalih ljudi. „Te prve noći radili smo do 4:00h ujutro, da bi onda kratko odmarali do 6:00h, kada je uslijedio nastavak potrage. U prvom trenutku zadatke smo odrađivali samostalno, a tijekom noći su nam u tome pomogli i potražni psi koje je dala postrojba Opatija, također članica intervencijske postrojbe naše županije, što je uvelike olakšalo posao.“

 

U grad bez stuje, vode i bez komunikacija rapski su vatrogasci ušli u ranu večer i odmah su raspoređeni u ulicu Matije Antuna Reljkovića, a kasnije, tijekom noći, upućeni su na područje Sajmišta u kojem se nalaze blokovi stambenih zgrada - peterokatnica koje je isto tako bilo potrebno pregledati.

- „Kiša je padala cijelu noć. Fasciniralo me je kako su ljudi koji su stajali ispred zgrada, unatoč svom tom strahu, ostali bistri u glavi i upućivali nas da se fokusiramo na određene stanove i katove u kojima žive ljudi za koje još nije bilo utvrđeno da li su napustili zgradu nakon potresa. Zadivili su me i lokalni vatrogasci, među kojima je bilo i onih koji su izgubili vlastite kuće, ali su neumorno danima radili s nama kao da se njima osobno ništa nije dogodilo. Potresno je bilo gledati ljude kako provode noć na otvorenom ili u vozilima i odsjaje plamena uz koji su se pokušavali ugrijati. Također na nekoliko lokacija vojska je strojevima uklanjala dijelove objekata kako bi se uopće mogli proći“, kazao je Ličina.

 

Rapski su vatrogasci u Petrinju stizali izmjenjujući se u pet timova, a u drugoj smjeni vatrogascima DVD-a Rab priključili su se i članovi DVD-a Lopar.

 

Štemalice stigle u rekordnom roku

Na ovom našem susretu Vatrogasnom domu na Rabu, vatrogasci su na stol iznijeli i pet od ukupno sedam štemalica koje su im, nakon njihovog javnog apela na portalu Rab Danas, u rekordnom roku bile posuđene i dostavljene. Te su im štemalice uvelike pomogle da budu pokretljiviji i učinkovitiji u obavljanju opasnih zadataka uklanjanja dimnjaka s porušenih petrinjskih krovova. S obzirom da su vlasnici pojedinih posuđenih štemalica još uvijek nepoznati, ovom prigodom donosimo njihove fotografirafije, a sve s ciljem da ih rapski vatrogasci, uz veliku zahvalnost, lakše vrate njihovim vlasnicima. Među fotografiranim štemalicama nalazi se i jedna nova koju su rapskim vatrogascima donirali zaposlenici rapske komunalne tvrtke „Vrelo“.

 

 

Premda su i nama iz Petrinje stizale u redakciju poruke zahvalnosti i divljenja rapskim vatrogasacima, zapovjednik Milivoj Ličina zamolio nas je da napišemo kako se rapski vatrogasci ne smatraju herojima jer, napomenuo je: „Samo smo, poput svih drugih interventnih službi, radili svoj posao, a na nama je da se zahvalimo svima onima koji su nam pomogli da mi možemo pomoći drugima. Doista, mi smo samo radili svoj posao za koji se obučavamo cijelu godinu, jer gašenje požara je samo dio s podužeg popisa intervencija kojima se bavimo. Sretni smo da nismo imali stradalih vatrogasaca u svojim redovima jer svjedočili smo brojnim nesrećama u danima nakon potresa među kojima je bilo i onih sa smrtnim posljedicama, a samo u danima dok smo mi bili na terenu stradalo je i 7 vatrogasaca“, zaključuje je Ličina.

 

Rapske su vatrogasce od 10. siječnja trebali zamijeniti vatrogasci DVD-a Lopar, ali se broj potrebnih intervencija i preostalih prijetnji po sigurnost građana smanjio brže nego što je bilo očekivano u vrijeme izrade plana zamjene snaga. Zbog toga je od 10. siječnja, te kroz nekoliko idućih dana, s terena povučeno 70% vatrogasnih snaga, i počelo se raditi na dojavu.

Pročitano 1720 puta
Hrvoje Hodak

Urednik web portala Rab Danas i časopisa Rapski list

www.facebook.com/rapskilist | Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Contact Details

  • Mobile
    095 900 5450

 

 RAT1 600

seakayakcroatia

 

BANNER350 BarbaSIME1